Bornholms Politi havde en travl weekend i Rønne med flere sager om spiritus- og narkokørsel. Fredag aften kl. 23.00 modtog politiet en anmeldelse om fire berusede mænd fra Lolland-Falster, der var ved at køre fra Store Torv i Rønne på deres scootere. En patrulje nåede frem, inden de forlod stedet, og mændene blev indskærpet, at de ikke måtte køre med en alkoholpromille over det tilladte. En time senere...
En 70-årig mand fra Klemensker blev lørdag tildelt en bøde på 700 kr. for at cykle i et fodgængerfelt på Østergade i Rønne. Hændelsen blev observeret af de lokale myndigheder, som derefter udstedte bøden.
Fredag kl. 10.35 blev et indbrud anmeldt i en butik på Nørregade i Rønne. Indbruddet fandt sted mellem onsdag den 13. maj kl. 12.00 og fredag den 15. maj kl. 10.30. Fra butikken blev der stjålet kontanter.
Rønne byder på en række spændende arrangementer i den kommende uge. Oplev alt fra inspirerende foredrag og kunstneriske filmoplevelser til fællessang og kor i hyggelige omgivelser.
Torsdag blev der foretaget hastighedsmålinger på Torneværksvej i Rønne. Resultaterne viste, at ingen bilister kørte for hurtigt på strækningen.
10 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Rønne. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.
Drømmer du om en bolig i absolut topklasse? Vi har samlet de dyreste boliger, der lige nu er til salg i Rønne.
Tirsdag kl. 10.33 blev der anmeldt et færdselsuheld i Rønne, nærmere bestemt i krydset mellem Møllevangen og Sursænkevej. En 63-årig kvinde fra Rønne kørte ind i en forankørende bil, der blev ført af en 30-årig kvinde, også fra Rønne. Uheldet skete, da den 30-årige kvinde skulle dreje til venstre i krydset.
En 27-årig mand fra Rønne er blevet idømt en bøde på 2.000 kr. samt et klip i kørekortet efter at have kørt ud for fuldt stop på Torneværksvej i Rønne. Udover bøden skal han også betale et bidrag på 1.000 kr. til Offerfonden.
Uanset om du er til kunst, teater, korsang eller musik, byder Rønne denne weekend på en række spændende arrangementer at udforske. Fyld weekenden med kultur og god stemning i hjertet af Bornholm.
Rønne Bibliotek, beliggende på Pingels Allé, blev i løbet af weekenden udsat for et indbrud, hvor der blev stjålet designermøbler. Bornholms Politi modtog anmeldelsen om indbruddet mandag og opfordrer nu borgere til at komme med oplysninger, der kan hjælpe i efterforskningen.
Kom og vær med til en hyggelig sangaften i Sognegården Rønne Syd, hvor vi synger salmer, højskolesange og gamle danske sange. Arrangementet finder sted torsdag den 21. maj 2026 kl. 19:00, med Anders Forsberg Svendsen ved klaveret.
I løbet af weekenden modtog Bornholms Politi flere anmeldelser om tyveri fra biler i Rønne. De parkerede biler blev gennemrodet, og tyverierne fandt sted blandt andet på Dampmøllegade, Rolighedsgade og Sankt Mortens Gade.