En 15-årig dreng blev for nylig sigtet af politiet i Rønne for at køre på en knallert, der var konstruktivt ændret til at kunne køre hurtigere end de tilladte 30 km/t.
En 65-årig kvinde i Rønne er blevet idømt en bøde på 1.500 kr. samt et klip i kørekortet for at benytte håndholdt mobiltelefon under kørslen. Ud over bøden skal kvinden også betale et bidrag på 1.000 kr. til Offerfonden.
En 37-årig mand fra Hasle blev målt til at køre mindst 113 km/t på en strækning uden for Rønne, hvor hastighedsgrænsen er 80 km/t. Denne overtrædelse resulterede i en bøde på 3.600 kr. samt et klip i kørekortet.
Natten til søndag kl. 03.10 blev en 18-årig kvinde fra København standset af politiet på Nørregade i Rønne. Kvinden blev observeret af en patrulje, da hun kørte imod ensretningen på Møllegade.
Fredag var Bornholms Politi på vandet med politibåden, hvor de blandt andet gjorde ophold i Rønne Havn som en del af en tilsynstur. Udover Rønne blev der også ført tilsyn i havnene i Hasle, Allinge, Tejn, Gudhjem og Svaneke.
Fredag aften gennemførte Bornholms Politi en målrettet aktion mod ulovlige knallerter i Rønne-området. Aktionen resulterede i 12 sager, som blandt andet omfattede knallerter, der var konstruktivt ændret til at kunne køre for hurtigt. Derudover blev der rejst sager om manglende registrering og forsikring.
Bornholms Politi modtog søndag kl. 09.56 en anmeldelse om et indbrud i RIK's klubhus på Torneværksvej i Rønne. Indbruddet fandt sted mellem lørdag aften kl. 19.30 og søndag morgen kl. 07.30.
Torsdag kl. 17.48 blev der anmeldt et færdselsuheld i krydset mellem Nørregade og Tværstræde i Rønne. En 30-årig polsk mand, der førte en personbil, kørte ud for ubetinget vigepligt og ramte en anden personbil.
En hastighedskontrol på Nordre Kystvej i Rønne resulterede i, at seks bilister blev taget i at køre for hurtigt. Den højeste målte hastighed var 62 km/t.
Onsdag eftermiddag modtog Bornholms Politi et tip om en mulig spirituskørsel. Efterforskningen førte politiet til en adresse i Rønne, hvor ejeren af den pågældende bil blev fundet.
Onsdag aften kl. 20.15 blev en 42-årig kvinde fra Rønne bortvist af politiet fra et værtshus beliggende på Store Torv i Rønne. Kvinden havde optrådt udadreagerende, hvilket førte til politiets indgriben.
Tirsdag kl. 12.41 blev en 44-årig mand sigtet for butikstyveri i Rønne. Manden forsøgte at stjæle øl fra Lidl, men blev opdaget og sigtet for tyveriet. Den sigtede erkendte forholdet.
En 30-årig kvinde fra Sjælland blev på Zahrtmannsvej i Rønne tildelt en bøde på 1.500 kr. for at have benyttet en håndholdt mobiltelefon under kørslen. Ud over bøden modtog kvinden også et klip i kørekortet.
Mandag eftermiddag modtog Bornholms Politi en anmeldelse om hærværk på Marie Kofoeds Vej i Rønne. Hærværket fandt sted ved Sankt Johanneslogen Egin mellem kl. 13.19 og 15.48.
På denne side kan du som borger i Rønne og omegn holde dig opdateret med de seneste nyheder om udrykninger, døgnrapporter og politiets arbejde i lokalområdet. Vi samler løbende informationer fra myndigheder som Bornholms Politi, beredskab og andre relevante instanser, så du får et overblik over, hvad der sker i nærområdet.
Her finder du blandt andet opdateringer om udrykninger i forbindelse med brand, ulykke eller andre hændelser, hvor politi, ambulance eller helikopter kan være involveret. Vi bringer også uddrag fra døgnrapporten og politirapporten, hvor du kan læse om politiets indsats og de hændelser, der har fundet sted i dag og de seneste dage. Vores fokus er at formidle saglig og aktuel information, så du som borger kan følge med i, hvordan myndighederne arbejder for tryghed og sikkerhed i lokalområdet.
Alle oplysninger på siden stammer fra officielle kilder, og vi bestræber os på at videreformidle nyhederne på en neutral og informativ måde. Du kan derfor forvente at finde opdateringer om alt fra mindre hændelser til større udrykninger, hvor alarm 112 er blevet aktiveret, samt generelle informationer om politiets og beredskabets arbejde.
Siden opdateres løbende, så du altid kan holde dig orienteret om de seneste nyheder og hændelser i Rønne og omegn.