Nørre Løkke 27, Rønne i Rønne er solgt for 2.385.000 - se køberen og 5 andre solgte boliger

dato

Vi følger boligmarkedet i og omkring Rønne og har her samlet en oversigt over de seneste bolighandler

VORES Rønne følger boligmarkedet i og omkring Rønne. Derfor får du en samlet oversigt over de seneste bolighandler fra egnen:

Nørre Løkke 27, Rønne solgt for 2.385.000 kr.

Boligen overtages af Irene Lerdahl Holm og Esben Holm den 30. marts. Køberen har betalt 2.385.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 20.739 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 900.000 og boligen er derfor handlet til 165% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en villa med 4 værelser på i alt 115 kvm. og er opført i 1965. Grunden er på 1.082 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af danbolig Bornholm - Rønne v/Ole & Martin W. Kok-Hansen

Søndre Alle 49, Rønne solgt for 1.725.000 kr.

Boligen overtages af Thure Tornbo Baastrup den 14. april. Køberen har betalt 1.725.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 13.168 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.000.000 og boligen er derfor handlet til 72% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en villa med 5 værelser på i alt 131 kvm. og er opført i 1925. Grunden er på 600 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Korsgade 2B, Rønne solgt for 895.000 kr.

Boligen overtages af Anne Marie Troensegaard og Philip Troensegaard den 12. maj. Køberen har betalt 895.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 14.206 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 520.000 og boligen er derfor handlet til 72% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en rækkehus med 2 værelser på i alt 63 kvm. og er opført i 1900. Grunden er på 80 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Store Torvegade 48, Rønne solgt for 795.000 kr.

Boligen overtages af køberen den 14. april. Køberen har betalt 795.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 7.871 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 610.000 og boligen er derfor handlet til 30% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en rækkehus med 4 værelser på i alt 101 kvm. og er opført i 1877. Grunden er på 163 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af EDC BornholmerBo, Rønne

Aarsballe By 21, Aarsballe solgt for 650.000 kr.

Boligen overtages af køberen den 10. april. Køberen har betalt 650.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 3.988 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 540.000 og boligen er derfor handlet til 20% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en villa med 5 værelser på i alt 163 kvm. og er opført i 1919. Grunden er på 1.943 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Lillegade 6, Rønne solgt for 500.000 kr.

Boligen overtages af Solvei Elley Hansen den 23. april. Køberen har betalt 500.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 12.195 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 250.000 og boligen er derfor handlet til 100% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en rækkehus med 2 værelser på i alt 41 kvm. og er opført i 1850. Grunden er på 37 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Data er automatisk hentet fra eksterne kilder, herunder Boliga.dk.
Kilde: Boliga.dk