Torsdag aften modtog politiet en anmeldelse om en person til ulempe på Nordskovens Camping, der er beliggende i Rønne. Politiet rykkede ud til stedet og bortviste personen fra campingpladsen.
Fredag den 7. august 2026 inviterer Torvehal Bornholm til en kulturel aften under åben himmel. Med tapas fra Stigs Oliven, teater fra Bornholms Teater og musik fra DJ Allan Kaas, er der lagt op til en uforglemmelig oplevelse i Rønne.
Kølig start, mild eftermiddag. Dagen lægger ud med en behagelig, men en smule frisk morgen, før temperaturen stille og roligt kravler op og lander på dagens højeste omkring 23 grader. Det bliver tørt hele dagen, og vinden holder sig mest i den svage ende.
Onsdag aften modtog Bornholms Politi to anmeldelser om høj musik fra en adresse på Søndre Alle i Rønne. En patrulje blev sendt til stedet, hvor musikken blev slukket.
5 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Rønne. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.
Tirsdag blev fire bilister i Rønne tildelt bøder på 1.500 kr. hver for at benytte håndholdt mobiltelefon under kørsel. Udover bøden fik bilisterne et klip i kørekortet og skal desuden betale et bidrag på 1.000 kr. til Offerfonden.
Bornholms Politi var tirsdag aften til stede ved Munch Petersens Vej i Rønne, hvor de foretog færdselskontrol ved færgen. Under kontrollen blev en 59-årig mand fra Rønne sigtet for at føre en varebil med overlæs.
En 28-årig mand fra Rønne blev tirsdag formiddag standset af politiet på Almindingsvej i Rønne. Manden blev målt til at køre 75 km/t i en zone, hvor hastighedsgrænsen er 50 km/t.
Dovreåsvej 6 er netop kommet til salg til hele 4.495.000 kr, hvilket gør den til en af de dyreste boliger til salg i Rønne.
Mandag aften blev en 40-årig mandlig bilist standset af politiet i Rønne. Ved kontrollen blev det konstateret, at bilisten havde en alkoholpromille over det tilladte. Han blev derfor sigtet for spirituskørsel.
Ved færgens ankomst fra Ystad til Rønne blev der foretaget en kontrol kl. 23.50. I alt fem biler blev kontrolleret, herunder en autocamper, der blev kontrolvejet uden bemærkninger.
En 51-årig mand fra Sjælland blev lørdag standset af politiet uden for Rønne. Manden blev sigtet for kørsel uden førerret, da han ikke havde kørekort til det pågældende køretøj.
Fredag aften kl. 20 blev en 17-årig ung mand fra Rønne standset af politiet på Snellemark i Rønne. Den unge mand blev sigtet for at være i besiddelse af euforiserende stoffer.
En 46-årig mand fra Sjælland tiltrak sig politiets opmærksomhed adskillige gange i løbet af weekenden i Rønne. Fredag aften kl. 22 blev manden og en kammerat bortvist fra Nordskovens Camping efter at have skabt utryghed på stedet.
Før weekenden udførte politiet en kontrol af et godskøretøj på opmarchområdet på Rønne Havn. Under kontrollen blev en vognmand fra Sjælland sigtet for ikke at have ajourført sin vognmandstilladelse på køretøjet.