Denne weekend i Rønne byder på en blanding af musikalske oplevelser og en rejse ind i et elsket eventyrunivers. Der er noget for både de musikglade og de eventyrlystne i Rønne denne weekend.
2 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Rønne. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.
Seneste opdateringer fra Bornholms Politi på X: En kvinde fra Hasle fik tirsdag en bøde på 1.000 kr., efter at hun blev stoppet af politiet uden lys på bilen kl. 16.30. #politidk https://t.co/G1FWX0N4gf
En 33-årig kvinde fra Rønne blev for nylig tildelt en bøde på 1.000 kr. for at have anvendt tågelys i klart vejr. Samtidig blev en 44-årig kvinde fra Hasle også tildelt en bøde på 1.000 kr. for ikke at have lys på sin bil. Den 44-årige kvinde blev stoppet af politiet på Aabyvej uden for Rønne kl. 16.30.
Mandag aften kl. 21.50 blev en 38-årig mand fra Rønne fundet beruset og liggende på gaden på Byledsgade. Manden blev vurderet til at være ude af stand til at tage vare på sig selv og fremstod aggressiv.
Politiet i Rønne modtog en anmeldelse kl. 02.50 om høj musik fra en lejlighed på Nordre Kystvej. Musikken var til gene for de omkringboende, hvilket førte til, at en patrulje blev sendt til stedet.
Natten til lørdag blev to 16-årige, en pige og en dreng, taget i at køre uden lys på deres cykler på Store Torvegade i Rønne. Begge unge cyklister blev tildelt en bøde på 500 kr. for overtrædelsen.
Natten til lørdag kl. 01.15 blev en mand i 20'erne fra Klemensker stoppet af politiet på Store Torvegade i Rønne. Ved denne lejlighed blev manden fundet i besiddelse af en mindre mængde kokain.
Søndag kl. 18.53 modtog politiet i Rønne en anmeldelse fra en borger, der havde observeret unge mænd hoppe rundt på en campingvogn, der stod på en privat parkeringsplads. En patrulje blev sendt til stedet for at undersøge situationen.
Natten til søndag kl. 00.41 blev en 30-årig mand fra Hasle stoppet i bil på Østre Ringvej i Rønne. En narkometertest afslørede, at manden var påvirket af kokain.
Fredag aften kl. 22.21 blev Bornholms Politi kontaktet af personalet på Folkehuset Hodda, da en meget beruset mand havde taget ophold i caféen. Den berusede mand blev identificeret som en 42-årig mand fra Rønne, der havde deltaget i en julefrokost tidligere på aftenen.
Vi har kigget på denne uges tilbudsaviser for dagligvarebutikker i Rønne og fundet nogle fantastiske tilbud. Her er et udpluk af de bedste tilbud fra DagliBrugsen, Coop365, Kvickly, Meny, Netto og Rema 1000.
Næste uge byder Rønne på unikke teateroplevelser, dybdegående musiksnakke og koncertoplevelser lige fra folkemusik til glam rock. Uanset din interesse, er der noget for dig at opleve i Rønne.
Torsdag aften kl. 22.51 modtog Bornholms Politi en anmeldelse om en ældre mand, der lå og sov ved busstoppestedet på Snellemark i Rønne. En patrulje blev sendt til stedet for at undersøge situationen.