En 22-årig kvinde fra Rønne blev pålagt en bøde på 700 kr. for at cykle uden lys i byen. Samtidig blev en 39-årig kvinde fra Allinge stoppet af politiet på Store Torvegade i Rønne og fik en bøde på 1.000 kr. for at anvende tågelys i klart vejr.
Bornholms Politi modtog tirsdag kl. 09.35 en anmeldelse fra en borger, der havde hørt et kanonslag i området omkring Gartnervangen i Rønne. En patrulje blev sendt ud for at afsøge området, men det lykkedes ikke at finde gerningsmanden.
Rønne er i musikkens tegn denne weekend med spændende koncerter og festlige begivenheder. Fra intense guitar riffs til melodiske cembaloværker og jazzet bossa-nova, er der noget for enhver musikelsker.
Mandag omkring kl. 15.45 modtog Bornholms Politi en anmeldelse om en voldsepisode i Rønne. En 16-årig ung mand blev skubbet omkuld på Torvegade af en ukendt gerningsmand.
En 39-årig mand fra Rønne anmeldte i oktober, at hans cykel var blevet stjålet fra Torvegade. Efter at have fået oplyst, at cyklen blev forsøgt solgt via Facebook, lykkedes det politiet at finde cyklen under en ransagning hos en mistænkt.
Fredag kl. 16.11 modtog Bornholms Politi en anmeldelse fra en borger i Rønne, der havde observeret en bevæbnet mand iført sort tøj og skudsikker vest gå ind i en kiosk på Store Torvegade.
Politiets ATK-bil har for nylig været i aktion på Østre Ringvej i Rønne, hvor den målte hastighederne på de forbipasserende køretøjer. Resultaterne viste, at 19 biler kørte for hurtigt i forhold til den tilladte hastighed på 60 km/t.
Vi har gennemgået denne uges tilbudsaviser for dagligvarebutikker i Rønne og fundet nogle fantastiske tilbud. Her er et udpluk af de bedste tilbud fra DagliBrugsen, Coop365, Kvickly, Meny, Netto og Rema 1000.
2 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Rønne. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.
Rønne byder på en spændende uge med arrangementer for alle interesser. Deltag i højtlæsning af nordisk litteratur, udforsk troens mange facetter i en samtaleaften, eller oplev energiske hiphop-koncerter i anledningen af J-Dag.
Drømmer du om en bolig i absolut topklasse? Vi har samlet de dyreste boliger, der lige nu er til salg i Rønne.
Bornholms Politi modtog tirsdag formiddag en anmeldelse om indbrud i to skure tilknyttet et sommerhus på Balka. Indbruddet fandt sted i perioden fra mandag den 20. oktober til tirsdag den 28. oktober.
Mandag gennemførte Bornholms Politis ATK-bil en hastighedskontrol på Nordre Kystvej i Rønne. Under kontrollen blev én bil målt til at køre 61 km/t, hvilket overskrider den tilladte hastighed på 50 km/t.
Fredag aften kl. 23.32 modtog politiet en anmeldelse om en beruset mand på Kirkepladsen i Rønne. En patrulje blev sendt til stedet, hvor de fandt en 75-årig mand, der oplyste, at han havde tabt sine nøgler.