Måske vil du ikke betale meget for din næste bolig, eller måske leder du efter et håndværkertilbud? Lige her finder du i hvert fald de billigste boliger i Rønne.
Vi har kigget på denne uges tilbudsaviser for dagligvarebutikker i Rønne og fundet nogle fantastiske tilbud. Her er et udpluk af de bedste tilbud fra DagliBrugsen, Coop365, Kvickly, Meny, Netto og Rema 1000.
7 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Rønne. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.
Rønne byder på en mangfoldighed af oplevelser i den kommende uge, lige fra filmvisning i biografen til folkekøkkenmiddage, rockkoncerter og musikalske fortællinger i kirken.
Strandvejen 158 er netop kommet til salg til hele 5.800.000 kr, hvilket gør den til en af de dyreste boliger til salg i Rønne.
Politiet har haft travlt i Rønne med at håndhæve færdselsloven, hvilket har resulteret i flere bøder og sigtelser. En 34-årig mand fra Aakirkeby blev standset på Borgmester Nielsens Vej og fik en bøde på 1.500 kr. samt et klip i kørekortet for at benytte håndholdt mobiltelefon under kørslen. Derudover skal han betale et bidrag på 1.000 kr. til Offerfonden.
Bornholms Politi modtog torsdag kl. 15.12 en anmeldelse om en blotter i Rønne Nord. To piger havde set en mand blotte sig på cykelstien ved Almegårds Kaserne. Politiet rykkede hurtigt ud til området og søgte efter spor ved hjælp af en politihund.
Onsdag aften kl. 21.26 blev en 32-årig mand standset af politiet i Rønne, mens han førte en personbil. Manden blev sigtet for besiddelse af cirka 32 gram hash med henblik på salg samt for overtrædelse af våbenloven, da han havde en kødøkse liggende på passagersædet uden anerkendelsesværdigt formål.
Onsdag var politiets ATK-bil i gang med hastighedsmålinger på Torneværksvej i Rønne. Under denne kontrol blev en 43-årig kvinde fra Rønne tildelt en bøde på 1.000 kr. Kvinden havde en cykel bag på sin bil, som dækkede for nummerpladen.
Bornholms Politi har modtaget en anmeldelse om et tyveri af en motorcykel på en adresse på Fabriksvej i Rønne. Den stjålne motorcykel er en grå-mørk Yamaha Fz750 med sportsudstødning og registreringsnummer ET15474.
Tirsdag eftermiddag blev fire bilister på Almindingsvej i Rønne tildelt bøder og klip i kørekortet for at køre for hurtigt i en 50 km/t zone.
Den kommende weekend i Rønne byder på et spændende program med noget for enhver smag. Oplev en intens sci-fi film, skøn musik af Bach i kirkerummet og tankevækkende komik fra Carsten Eskelund.
Fredag den 3. april 2026 inviterer Mønten's Cocktails Bar til en uforglemmelig aften med TrancePortal. Fra kl. 19.00 kan tranceentusiaster opleve en rejse gennem både klassiske og moderne trance-lyde, der kombinerer fortidens energi med fremtidens beats.
En 20-årig kvindelig cyklist fra Rønne blev pålagt en bøde på 1.000 kr. for at bruge en håndholdt telefon, mens hun cyklede i byen.