Natten til lørdag blev to 16-årige, en pige og en dreng, taget i at køre uden lys på deres cykler på Store Torvegade i Rønne. Begge unge cyklister blev tildelt en bøde på 500 kr. for overtrædelsen.
Natten til lørdag kl. 01.15 blev en mand i 20'erne fra Klemensker stoppet af politiet på Store Torvegade i Rønne. Ved denne lejlighed blev manden fundet i besiddelse af en mindre mængde kokain.
Natten til søndag kl. 00.41 blev en 30-årig mand fra Hasle stoppet i bil på Østre Ringvej i Rønne. En narkometertest afslørede, at manden var påvirket af kokain.
Fredag aften kl. 22.21 blev Bornholms Politi kontaktet af personalet på Folkehuset Hodda, da en meget beruset mand havde taget ophold i caféen. Den berusede mand blev identificeret som en 42-årig mand fra Rønne, der havde deltaget i en julefrokost tidligere på aftenen.
Seneste opdateringer fra Bornholms Politi på X: Så er døgnrapporten for weekenden klar. #politidk https://t.co/VyXI4jOlWm
Vi har kigget på denne uges tilbudsaviser for dagligvarebutikker i Rønne og fundet nogle fantastiske tilbud. Her er et udpluk af de bedste tilbud fra DagliBrugsen, Coop365, Kvickly, Meny, Netto og Rema 1000.
Næste uge byder Rønne på unikke teateroplevelser, dybdegående musiksnakke og koncertoplevelser lige fra folkemusik til glam rock. Uanset din interesse, er der noget for dig at opleve i Rønne.
Torsdag aften kl. 22.51 modtog Bornholms Politi en anmeldelse om en ældre mand, der lå og sov ved busstoppestedet på Snellemark i Rønne. En patrulje blev sendt til stedet for at undersøge situationen.
Onsdag formiddag var politiets ATK-bil på plads på Zahrtmannsvej i Rønne for at foretage hastighedsmålinger. Under kontrollen blev tre bilister målt til at køre over den tilladte hastighedsgrænse på 50 km/t. Den højeste hastighed, der blev registreret, var 61 km/t.
En 57-årig mand fra Klemensker har modtaget en bøde på 2.000 kr. og et klip i kørekortet efter at have kørt ud for fuldt stop i krydset mellem Torneværksvej og Almegårdsvej i Rønne. Udover bøden skal manden også betale 500 kr. i bidrag til offerfonden.
Onsdag kl. 15.58 blev en 31-årig mand fra Aakirkeby stoppet af politiet på Haslevej i Rønne. Manden blev taget i at benytte en håndholdt mobiltelefon under kørslen.
Onsdag eftermiddag blev to cyklister i Rønne tildelt bøder på 700 kr. hver. Cyklisterne blev stoppet for at køre uden lys i lygtetændingstiden, hvilket udløste bøderne.
Onsdag kl. 15.58 blev en 54-årig mand fra Nyker standset på Store Torvegade i Rønne. Manden blev sigtet for overtrædelse af registreringsbekendtgørelsen, da den bagerste nummerplade på hans køretøj var tildækket og ikke synlig. Han modtog en bøde på 1000 kr. for forseelsen.