Fredag kl. 9.09 blev en 31-årig mand fra Rønne tildelt en bøde og fik et klip i kørekortet. Hændelsen fandt sted på Munch Petersens Vej i Rønne, hvor manden kørte venstre om et helleanlæg.
Fredag kl. 12.00 rykkede Bornholms Politi ud til TV2/Bornholm i Aakirkeby. En 34-årig mand fra Rønne råbte og optrådte ophidset over for de ansatte.
Mandag formiddag var ATK-bilen til stede på Østergade i Rønne. Under overvågningen blev der foretaget to målinger af biler, som kørte hurtigere end de tilladte 40 km/t. Den højeste hastighed blev målt til 48 km/t.
Bornholms Politi var tirsdag morgen til stede ved både Søndermarksskolen og Åvangskolen i Rønne som en del af deres sikker skolestarts-indsats. Alt forløb fint ved begge skoler, hvor skolepatruljerne fungerede velfungerende og trafikanterne var hensynsfulde.
Kl. 14.47 måtte politiet rykke ud til en 70-årig kvinde fra Rønne, der var væltet på en trehjulet knallert i et solouheld på Paradisvej i Rønne. Kvinden kom ikke noget til ved uheldet.
Mandag aften var politiet til stede ved Landemærket i Rønne, hvor en patrulje observerede en 28-årig mand fra Rønne gående med et baseballbat.
En 24-årig mand fra Aakirkeby blev kl. 9.10 stoppet på Søndergade i Rønne. Manden blev sigtet for at køre bil under påvirkning af euforiserende stoffer samt for besiddelse af ca. 2 gram hash. Derudover blev han også sigtet for ikke at bruge sikkerhedssele.
Mandag kl. 8.26 fik en 58-årig mand fra Hasle en bøde og et klip i kørekortet for at overskride spærrelinjerne i forbindelse med en overhaling. Hændelsen fandt sted på Snorrebakken i Rønne.
Bornholms Politi modtog en anmeldelse om høj musik, der kom fra en bolig på Landemærket i Rønne. Musikken var til gene for andre beboere i området.
Bornholms Politi modtog lørdag en anmeldelse om brugstyveri af en båd fra Nørrekås Lystbådehavn. Båden var i løbet af natten blevet flyttet til en anden bådplads.
Natten til lørdag blev en 33-årig mand fra Rønne fundet liggende på Store Torv i Rønne. Manden var beruset og i besiddelse af en ulovlig kniv.
Fredag aften blev tre bornholmere sigtet for ikke at rette sig efter den midlertidige skiltning ved trafikomlægningen på Munch Petersens Vej.
Wonderfestiwall har i år været præget af fem sager om besiddelse af mindre mængder kokain. Blandt de involverede var en 24-årig mand fra Svaneke, en 22-årig mand fra Rønne, og en 21-årig mand fra Rønne. En 30-årig mand fra Nexø blev taget to gange, både fredag og lørdag.
Torsdag eftermiddag blev to borgere tildelt bøder for ulovlig parkering på Haslevej i Rønne.
På denne side kan du som borger i Rønne og omegn holde dig opdateret med de seneste nyheder om udrykninger, døgnrapporter og politiets arbejde i lokalområdet. Vi samler løbende informationer fra myndigheder som Bornholms Politi, beredskab og andre relevante instanser, så du får et overblik over, hvad der sker i nærområdet.
Her finder du blandt andet opdateringer om udrykninger i forbindelse med brand, ulykke eller andre hændelser, hvor politi, ambulance eller helikopter kan være involveret. Vi bringer også uddrag fra døgnrapporten og politirapporten, hvor du kan læse om politiets indsats og de hændelser, der har fundet sted i dag og de seneste dage. Vores fokus er at formidle saglig og aktuel information, så du som borger kan følge med i, hvordan myndighederne arbejder for tryghed og sikkerhed i lokalområdet.
Alle oplysninger på siden stammer fra officielle kilder, og vi bestræber os på at videreformidle nyhederne på en neutral og informativ måde. Du kan derfor forvente at finde opdateringer om alt fra mindre hændelser til større udrykninger, hvor alarm 112 er blevet aktiveret, samt generelle informationer om politiets og beredskabets arbejde.
Siden opdateres løbende, så du altid kan holde dig orienteret om de seneste nyheder og hændelser i Rønne og omegn.