Tirsdag kl. 17.41 blev en 73-årig mand fra Klemensker sigtet for ikke at bruge sin sikkerhedssele, mens han førte en personbil på Munch Petersens Vej i Rønne. Overtrædelsen resulterede i en bøde på 1500 kr. til manden.
Tirsdag kl. 18.49 blev en 33-årig mand fra Rønne sigtet for at føre et el-løbehjul uden hjelm. Hændelsen fandt sted på Pingels Allé i Rønne.
Bornholms Politi modtog lørdag aften adskillige henvendelser fra borgere, der ikke kunne få deres biler ud fra grusparkeringspladsen på Remisevej ved Rønne Havn. Problemet opstod, da der var blevet parkeret biler i tre rækker, hvilket blokerede adgangen for flere køretøjer.
Politiet har været på patrulje i Rønne, hvor seks bilister blev stoppet og fik en bøde samt et klip i kørekortet for at bruge håndholdt mobiltelefon under kørslen. Blandt de stoppede var en 45-årig mand fra Rønne, en 53-årig mand fra Nexø, en 32-årig mand fra Rønne, en 50-årig mand fra Hasle, en 27-årig mand fra Rønne samt en 40-årig kvinde fra Rønne.
Lørdag aften kl. 19.10 modtog Bornholms Politi en anmeldelse om, at en ældre kvinde var gået fra et plejecenter i Rønne. Personalet havde forgæves ledt efter kvinden i området.
Natten til lørdag kl. 5.02 modtog Bornholms Politi en anmeldelse om uro på en privatadresse i Rønne, hvor en 33-årig mand nægtede at forlade stedet.
Bornholms Politi blev kl. 14.29 kaldt ud til en hændelse på Lille Torv i Rønne, hvor der var opstået en uoverensstemmelse mellem en fodgænger og en bilist.
En personbil på Østre Ringvej i Rønne har fået inddraget sine nummerplader på grund af restance. Der er ikke yderligere oplysninger om sagen.
Onsdag aften efter kl. 22 modtog Bornholms Politi flere anmeldelser om løse køer på kørebanen i området omkring Snorrebakken i Rønne. Politiet fik hurtigt kontakt til ejeren af køerne, og en patrulje blev sendt ud for at hjælpe med at drive dyrene tilbage til deres indhegning.
Onsdag formiddag var ATK-bilen til stede på Torneværksvej i Rønne, hvor der blev foretaget 12 målinger af biler, der kørte hurtigere end de tilladte 40 km/t. Den højeste hastighed blev målt til 58 km/t, og to af bilisterne modtager et klip i kørekortet som følge af deres hastighedsovertrædelser.
En 37-årig mand fra Rønne er blevet anholdt og sigtet for besiddelse af euforiserende stoffer med henblik på salg. Manden blev taget i at sælge piller af typerne opioider og benzodiazepin ved Pistolstræde i Rønne.
Politiet i Rønne har i løbet af aftenen udstedt bøder for manglende lys på både bil og cykel. Kl. 21.11 blev en 59-årig mand fra Aakirkeby stoppet på Munch Petersens Vej, hvor han fik en bøde for ikke at have lys på bilen.
Søndag kl. 9.35 modtog Bornholms Politi en anmeldelse om et indbrud i Vikings klubhus i Rønne. Under indbruddet blev der stjålet et tv og en Playstation.
Lørdag kl. 18.52 modtog Bornholms Politi en anmeldelse om tumult på Tejn Havn. To personer, en 36-årig mand fra Rønne og en 34-årig kvinde fra Hasle, var årsag til urolighederne.